Vztahy a láska

Jsem sama a nešťastná: jaké jsou řešení?

Jsem sama a nešťastná: jaké jsou řešení?

I když existují lidé, kteří si v samotě libují a vyhledávají ji, více lidí žije osaměle nedobrovolně. A platí to hlavně o ženách různých věkových kategorií. Jste sama a nešťastná? Prvním krokem k nápravě je si to přiznat a pak s tím začít něco dělat.

Samota nemá jedinou definici

Být sama a nešťastná může žena být i uprostřed mnoha lidí. Takový stav se nevyhýbá ženám žádného věku, stavu, vzdělání i společenského postavení. Sama a nešťastná může být studentka marně čekající na první vážnou lásku, maminka na mateřské dovolené, která je celé dny zavřená ve zlaté kleci jednotvárnosti, nebo žena středního věku, jejíž bývalý manžel ji vyměnil za mladší ženu. Sama a nešťastná může být i babička několika vnoučat, protože má rodinu na druhém konci republiky a vidí se s nimi jen výjimečně.

Ale sama a nešťastná může být i profesně úspěšná žena s na první pohled dokonalou rodinou. Neexistuje jedna definice samoty. To, co je pro jednu osobu štěstím, jiného trápí. Nikdo nevidí do duše jiného člověka a jen málokdy můžeme své přesvědčení o správném způsobu života vnutit jiné osobě. Ale pokud vidíte někoho ve svém okolí, kdo je nešťastný právě proto, že je sám, zkuste mu podat pomocnou ruku. Někdy stačí pozvání na kávu, prohození pár slov, případně nabídka na společné strávení Štědrého dne.

Jak být sama, ale nebýt nešťastná

Samotou často trpí ženy, které se doslova obětovaly pro své okolí. A když je jejich rodina a přátelé přestanou potřebovat, trpí. Proto by se každá žena měla naučit myslet také sama na sebe. Nezapomínat na své potřeby a zájmy. Pokud na sebe dost nemyslíte, časem zjistíte, že nemáte čas na nic jiného než na ty, kterým pomáháte a pro které žijete. Prostě musíte žít svůj život, který není na nikom závislý. Život, který neztratíte ani, když vás partner opustí a děti si založí vlastní rodiny.

Pokud jste na sebe celé roky kašlala, zkuste to rychle napravit. Jezděte na výlety, navštěvujte výstavy nebo koncerty, pozvěte na kávu dávno opomíjenou kamarádku. Není-li váš život úplný bez starosti o jiné, pomáhejte s hlídáním dětí, nebo se věnujte dobrovolnictví. Můžete se stát pěstounem, chodit číst dětem do nemocnice nebo naopak seniorům do domova důchodců. Míst, kde se uplatnit, jsou tisíce.

Co nedělat!

Nehledejte partnera za každou cenu, protože v takovém případě jste na nejlepší cestě natrefit na nějakého podvodníka. To platí i o sociálních sítích. Bohatý lékař (právník, plukovník…) bez rodiny s fotkou filmového hrdiny opravdu nečeká na ženu středního věku s mizernou angličtinou. A pokud se ve vašem okolí objeví někdo sympatický, nevrhejte se do nového vztahu po hlavě.

Neřešte samotu alkoholem. Nikdy nepijte, když jste doma sama. Z jedné skleničky za večer by mohla být rychle láhev i víc. Ani jiné drogy nejsou řešením, pokud vám je nepředepíše lékař z vážného důvodu. Pozor, drogou svého druhu mohou být knihy, které jsou u nás označovány jako červená knihovna. V nich to sice vždycky dobře dopadne, ale realita bývá dost jiná.

Nevěšte se na krk dětem ani jiným příbuzným. Nenahradí vám partnera. Udržujte s nimi dobré vztahy, pokud to jde, pravidelně se vídejte, ale nepřehánějte to, abyste neztratila i je.

První pomoc existuje

Nezvládáte samotu a poznamenává to i váš psychický stav? Nechte si pomoci. Dostat se na psychoterapii je u nás bohužel poněkud komplikované a často to trvá dost dlouho, ale bez pomoci nemusí zůstat nikdo. Obraťte se na:

  • linky důvěry
  • centrum krizové intervence
  • online psychologické poradenství
  • neziskové organizace ve svém okolí

V případě, že vám sami nebudou umět pomoci, určitě vám poradí, kam jinam se obrátit a co dělat, aby vás vaše samota nezahnala do životního kouta.