Zdraví

Jak žít s arytmií

Jak žít s arytmií

Srdeční arytmie představují poměrně častý problém, který se projevuje v různé intenzitě. Jedná se v podstatě o příliš rychlý nebo příliš pomalý, případně nepravidelný rytmus činnosti srdce. Správná tepová frekvence srdce se pohybuje mezi 60 a 100 údery za minutu, o arytmii hovoříme, je-li počet úderů vyšší nebo nižší. Tento stav může být zapříčiněn mnoha důvody a nemusí se jednat přímo o život ohrožující problém, v každém případě byste však měli vědět, jak na něj reagovat v případě, že arytmií trpíte nebo se u vás projeví.

Faktory způsobující arytmii

Srdeční arytmie může mít různý původ – může se jednat o problém vrozený nebo získaný, případně se může projevit jako symptom jiného onemocnění (nemocí srdce či štítné žlázy apod.). Závažnější typ arytmie bývá obvykle spojován s fibrilací síní, méně závažné formy tak mohou mít svůj původ ve stresu nebo nevhodném stravování. Pokud vám byla diagnostikována arytmie srdce, měli byste tomu přizpůsobit především svůj životní styl. Obvykle se doporučuje:

  • zajistit tělu dostatek pohybu
  • přijmout zásady zdravého stravování
  • odbourávat stres a podporovat zdravou spánkovou hygienu

Problémy s arytmií nemusí být nutně vážného charakteru, pokud se ovšem jedná o získanou formu, může se její působení kontinuálně zhoršovat. U vrozené formy je zase problém nahodilé zatěžování srdce, proto je vhodné jej optimálním způsobem trénovat. O způsobech tréninku byste se však vždy měli poradit se svým lékařem. Pokud chcete zmírnit rizika a rozvoje nemoci, je tedy vhodné dodržovat zásadu zdravého životního stylu, které se obecně doporučují jako první krok při léčbě prakticky všech neduhů.

Dostatek pohybu

Pohyb je vždy zdraví prospěšný, u lidí s arytmií je však vždy potřeba přizpůsobovat rozsah sportování právě zdravotnímu stavu. Pravidelný pohyb s nižší zátěží je pro pacienty s touto diagnózou velmi prospěšný a pomáhá jim vyrovnávat se s případnými obtížemi při námaze. Skvělým způsobem předejití kardiovaskulárních problémů je běh, rychlejší chůzi, či cvičení na rotopedu. Extrémním sportům a časté intenzivní zátěží by jste se však měli vyhýbat.

Zdravá strava

Zásady zdravého stravování se orientují především na stravu pestrou a vyváženou s obsahem látek potřebných pro správné fungování organismu. Stejně jako u jiných nemocí i v případě arytmie by měli lidé minimalizovat konzumaci nezdravých a příliš tučných jídel a rychlého občerstvení, ale také alkoholu či přemíře cukrů. Rozhodně se nedoporučuje kouřit.

Odbourání stresu a spánková hygieny

Tyto dva aspekty spolu úzce souvisí. Zdraví spánek podporuje schopnost vyrovnat se se stresem, odbourání stresové zátěže zase zdravý a plnohodnotný spánek. V tomto směru je důležité identifikovat stresové faktory a snažit se je ze života eliminovat, případně zavádět meditační cvičení a aktivity podporující zdravý spánek, které na tomto principu pracují.